Пътната обстановка в страната –  поглед към изминалата година. Инж.

...
Пътната обстановка в страната –  поглед към изминалата година. Инж.
Коментари Харесай

Инж. Богдан Милчев: Пътната безопасност не е приоритет на нито една институция



Пътната конюнктура в страната –  взор към миналата година.

Инж. Богдан Милчев от Института за пътна сигурност разяснява в “Нашият ден “ пътната обстановка сега.

Има ли спад на ПТП

“Има съвсем нищожен спад в ПТП, само че в това време, това което ни демонстрира статистиката, е – нечувано за всички времена на статистиката – понижаване на жертвите от Пътно-транспортни катастрофи . Говорим за интервала 2020 по отношение на 2021 година

Имаме повече от 160 индивида понижени, това е повече от 20% за една година да намалиш жертвите . Дали се дължи единствено и само на пандемията? Аз считам, че не е по този начин, допускам, че се дължи и на статистиката, статистическата информация и метода, по който се обработва.

Времето ще покаже, тъй като ние сме очевидци, че с изключение на ограничението на придвижването на хората през предходната година, друго действително нещо, което да се е свършило по тематиката " Пътна сигурност ", няма . Не успяхме към този момент пета година да създадем новото законодателство, за което толкоз доста сме говорили

Има доста проблеми, които виждаме, че политиците желаят да решат. Мисля, че доста бързо новите политици ще схванат, че за тях това е едно досадно служебно обвързване. Оказва се, че то не е приоритет на нито една институция. Всички институции, които имат отношение към пътната сигурност – за тях това е едно в допълнение тежко задължение. А и институцията, която създадохме преднамерено, точно да приоритизира този проблем – Държавната организация за пътна сигурност – се трансформира в една паразитна конструкция . Ние се нуждаем от ужасно доста промени както структурни, по този начин и кадрови. Съмнявам се, че ще пристигна време през тази година за такива промени. “



Променя ли се характерността на ПТП

“Процентът на самокатастрофиралите продължава да бъде висок . Знаете ли за какво в България ужасно доста хора самокатастрофират? Ясно е, че това е човешка неточност, някой водач е позволил неточност, само че тук идва въпросът – за какво позволяваме по-често човешки неточности в България , в сравнение с в другите страни?

Защото инфраструктурата, по която се движим, е по този начин направена, че ние се уморяваме по-бързо . А за какво се уморяваме по-бързо? Защото няма маркировка, не е осветено, има ужасно доста дупки, неравности по пътното платно, тъй като пътищата не са проектирани безвредно. И тогава водачите се напрягат доста повече да търсят контура на пътя и всичко останало. От там идва огромната пакост – уморяваме се по-бързо и по-често позволяваме неточности и самокатастрофираме.

Ако ние сменим фокуса и спрем да се фиксираме в държанието на водача, тъй като то е такова, каквото е. Но, в случай че тръгнем да променяме средата, в която този водач се движи , считам, че тогава ще реализираме нещо. Но това е едно схващане за пътната сигурност, което за жалост е извънредно надалеч на този стадий от ръководещите пътната сигурност.

При тях има цялостна фиксация – да глобим повече водачи, да превъзпитаваме водача . Не можем да произведем всеки един водач като играч от “Формула 1 “ и с безукорен надзор върху автомобила. Шофьорът просто би трябвало да съблюдава разпоредбите, когато седне зад кормилото, пътят да го води. Това нещо няма по какъв начин да се случи на този стадий. Просто тъй като няма такова схващане за пътната сигурност. “



Новите пътища

“Това, което ми прави усещане, при построяването на новите пътища е, че още веднъж не е позволен извънсистемният надзор . Апелираме няколко пъти с писма до Министерския съвет, че би трябвало нормативно да бъде регламентиран извънсистемният метод .

Експерти от неправителствения бранш да могат да има достъп и до плановата документи, и достъп на място по време на ремонта или, когато се построява новият път. Защото тогава още на планово равнище или по време на самия ремонт могат да бъдат поправени ужасно доста неща . Когато сложим асфалт и багра, към този момент е късно за реакция и започваме да си прехвърляме отговорността. “



Новото в делото за гибелта на Милен Цветков – търсене на предумисъл след приложимост на алкохол и наркотични субстанции

“Това не е смяна, това го има като опция, забавното е, че за един толкоз знаков случай прокуратурата е подхванала този метод . Всички с интерес следим по какъв начин ще се развие чисто юридически, само че желая да ви кажа, че в случай че прокуратурата се провали с това покачване на обвиняване, и съдът върне за оправяне на обвиняването, че няма предумисъл цялото дело – ще станем очевидци на много несправедливи неща , тъй като всички видяхме на екраните един почтен човек, всеки един от нас можеше да стои на светофара, просто няма никакъв късмет да направиш каквото и да било в тази обстановка. Дали има предумисъл или не – към този момент е една юридическа борба, на която следва да забележим крайния резултат. “

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР